Цей проект створено зусиллями кількох людей, натхненних непересічною особистістю Євгена Олександровича Шевальова – вченого-психіатра та філософа-гуманіста, який не лише сповідував високі ідеї, а й втілював їх, врятувавши під час румунської окупації Одеси (1941-1944) сотні життів – євреїв та християн, справжніх та «сфабрикованих» пацієнтів Одеської психіатричної лікарні.
Історія Євгена Шевальова, його родини та колег – це історія непересічного героїзму та служіння людям. Це також історія науки, адже Шевальови зробили великий вклад у розвиток психіатрії та офтальмології, педагогіки та біології моря.
Робота по збору та аналізу даних, їх систематизації та набору тривала 5 років. Таким чином, ми створили найбільш повний «цифровий музей» родини Шевальових та «онлайн-бібліотеку» самого Євгена Олександровича. Окрім фотографій та історичних документів, на сайті планується викласти близько сотні текстів загальним обсягом 400 000 слів. Серед них і 23 наукових статей Євгена Шевальова, яких наразі немає у вільному доступі. Усе це має велике значення для історії і майбутнього психіатрії.
Основну частину роботу ми здійснили уже під час агресії Росії проти України та українців з її жахливими злочинами, окупацією міст і сіл, вбивством і катуванням мирних людей і оборонців рідної землі. Ми стали свідками тієї ж реальності, в якій за 80 років до нас опинився Євген Шевальов. Не підлягає сумніву, що і зараз на окупованих землях України є свої Шевальови, які рятують людей, ризикуючи власним життям.
Ми можемо тільки мріяти і сподіватися на те, що після Перемоги українське суспільство віддасть нинішнім героям – військовим, медикам, волонтерам, іншим мужнім та самовідданим людям таку ж шану, яку Ізраїль віддає рятівникам євреїв в роки Холокосту. Ми також свідомі, що якби не діяльність ізраїльського інституту «Яд-Вашем», який надав Євгену та Андрію Шевальовим почесне звання Праведників Миру, внесок цих видатних людей міг бути цілком забутий. Пам’ять потрібно підтримувати.
Сьогодні ми говоримо: «Вічна слава Героям!» Наш проект – це діяльна реалізація цього благородного гасла.
Героїзм та гуманізм – це вітрила, які рухають суспільство і надають мужності всім, для кого ці риси є практикою життя.
ПРО НАС
Мамчич Володимир Іванович (народився у 1938 році) – альпініст і письменник, історик альпінізму в Одесі. Підкорювач усіх вершин-семитисячників Паміру. Друг Андрія Шевальова. Сприяв збереженню пам’яті про нього як про одного із засновників альпіністського руху в Одесі. Зберіг значну частину родинного архіву Шевальових. Усі ці матеріали підготовлені до публікації на нашому сайті. Михайло Пустовойт – доктор медичних наук, професор, завідувача кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету. Автор понад 100 наукових публікацій у фахових і міжнародних виданнях. Лікар-психіатр, психоаналітик,член Міжнародної психоаналітичної асоціації (IPA). Вероніка Лук’янова – психоаналітично-орієнтований клінічний психолог, член Національної Психологічної Асоціації (НПА). Магістр клінічної психології, кандидат в PhD в галузі нейронауки. Михайло Мейзерьский – журналіст-редактор за фахом і дослідник за покликанням. Автор багатьох матеріалів з історії Одеси. Дослідник архіву родини Шевальових. Займався передруком та систематизацією матеріалів сайту. Олександр Гутніков – програміст, співробітник Університетської клініки міста Бонн, Німеччина.